Konfliktní minerály

Co jsou konfliktní minerály?

Konfliktní Minerály jsou kovy a nerosty pocházející z politicky nestabilních oblastí, které jsou často přímo spojeny s konflikty, kde operují ozbrojené skupiny. Sama těžba těchto minerálů je provázena porušováním lidských práv, nepřijatelnými pracovními podmínkami, násilím na ženách, nucenou dětskou prací a dalšími nepřijatelnými dopady.

Jaké jsou hlavní konfliktní minerály?

Mezi hlavní konfliktní minerály patří nerosty kasiterit (zdroj cínu), coltan (zdroj tantalu), wolframit (zdroj wolframu), a zlaté rudy. V angličtině jsou konfliktní minerály často označovány zkratkou 3TG (Tin, Tantalum, Tungsten, Gold). 

Je však nutno poznamenat, že v poslední době to nejsou jen 3TG minerály, které vzbuzují obavy – stále větší důraz se začíná klást také na kobalt a slídu (angl. Cobalt a Mica), a další neméně důležité minerály.

Untitled (297 × 210mm) (8)
Konfliktní minerály & ESG

“Konfliktní minerály” již nejsou pouze regulační povinností spadajících pod sekci 1502 amerického Dodd-Frankova zákona nebo Nařízení (EU) 2017/821, týkajících se 3TG. Konfliktní minerály jsou rovněž součástí sociálních aspektů tzv. ESG požadavků (Environmental, Social, Governance).

Untitled (297 × 210mm) (8)
Konfliktní minerály & Due Diligence

Požadavky na transparentnost dodavatelského řetězce a podávání zpráv o náležité péči (due diligence) na téma Konfliktní minerály již není dáno pouze legislativními předpisy, nicméně je také očekáváno ze strany zákazníků a investorů. Důkladný proces náležité péče se považuje za klíčový pro získaní zakázek.

Untitled (297 × 210mm) (8)
Jak vám můžeme pomoci?

Správně nastavená náležitá péče (due diligence) v oblasti Konfliktních minerálů se významně prolíná do interních i externích (komunikace v dodavatelském řetězci) procesů společnosti. Tyto postupy vyžadují zdroje, čas a odborné znalosti. Zkušení odborníci ze společnosti Sources-Matter vám pomůžou zodpovědět všechny otázky.

previous arrow
next arrow

Jaká je legislativa konfliktních minerálů?

Konfliktní minerály a ESG?

Pro splnění stále rostoucích ESG (Environmental, Social & Governance) požadavků v rámci dodavatelských řetězců je problematika konfliktních minerálů jedním z klíčových požadavků z hlediska sociálních aspektů, v rámci této legislativy:

EU Směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD, též CS3D) je další z předpisů ukládajících povinnosti náležité péče v dodavatelském řetězci. Tato směrnice se právě připravuje, a zatím nevstoupila v platnost.

Nedostatečná transparentnost v rámci dodavatelského řetězce a špatně nastavené procesy náležité péče mohou mít za následek:

  • Nepříznivý dopad na lidské zdraví
  • Právní následky, pokuty a sankce
  • Ztrátu přístupu na trh a stažení výrobků z trhu
  • Ztrátu zákazníků a investorů
  • Poškození jména společnosti a značky
  • Finanční újmu spojenou s odvodem zaměstnanců od jejich primární práce kvůli řešení těchto problémů
  • Nízký ESG rating (např. v rámci hodnocení EcoVadis)