Jaká je platná legislativa týkající se konfliktních minerálů?

Srp 16, 2023

Dodd-Frank Act Section 1502 – Povinnosti firem v USA ohledně konfliktních minerálů

Dodd-Frankův zákon, sekce 1502 vyžaduje, aby společnosti registrované pod Komisí cenných papírů v USA zveřejňovaly informace o používání cínu, wolframu, tantalu a zlata (konfliktní minerály – 3TG) ve svých výrobcích a určovaly, zda jsou získávány etickým způsobem.

Tento zákon je v platnosti od 21. června 2010. České společnosti mohou být ovlivněny přímo nebo nepřímo, pokud dodávají produkty obsahující konfliktní minerály firmám podléhajícím této regulaci.

Nařízení EU 2017/821 – Povinnost náležité péče pro dovozce 3TG v EU

EU Nařízení (EU) 2017/821 stanovuje povinnosti náležité péče v dodavatelském řetězci pro dovozce cínu, tantalu, wolframu, jejich rud a zlata pocházejícího z oblastí postižených konflikty a vysoce rizikových oblastí (tzv. CAHRA země).

Tento zákon je v platnosti od 1. ledna 2021 a ovlivňuje české společnosti, pokud působí jako dovozci unijní dovozci 3TG.

Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) – Povinné reportování udržitelnosti firem v EU

EU Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD) vyžaduje, aby společnosti zveřejňovaly informace o otázkách udržitelnosti. Zprávy musí být auditované třetí stranou a obsahovat informace o dopadu podnikání na sociální aspekty (včetně konfliktních minerálů) a životní prostředí.

Směrnice Evropské unie vstoupila v platnost 5. ledna 2023 a je závazná pro všechny členské státy EU. Ovlivňuje společnosti, které splňují její kritéria.

Německý zákon o dodavatelských řetězcích (LkSG) – Povinnosti firem ohledně lidských práv a environmentálních rizik

Německý zákon o dodavatelských řetězcích (Lieferkettensorgfaltspflichtengesetz – LkSG) vyžaduje, aby společnosti plnily povinnosti náležité péče ve svých přímých a nepřímých dodavatelských řetězcích ve vztahu k lidským právům a environmentálním rizikům, včetně konfliktních minerálů.

Zákon platí od ledna 2023 a může být přímo závazný pro české společnosti, pokud jsou součástí nadnárodní firmy se sídlem v Německu nebo pokud dodávají firmám podléhajícím tomuto zákonu.

Další evropské zákony o konfliktních minerálech a dodavatelském řetězci

Kromě výše uvedených regulací přijaly některé evropské země, jako Francie, Nizozemsko a Norsko, zákony týkající se odpovědnosti v dodavatelském řetězci, transparentnosti podnikání a lidských práv. Tyto zákony se v mnoha případech dotýkají i problematiky konfliktních minerálů, a to i nepřímo.

Rádi vás podpoříme s výkladem těchto regulačních požadavků a samozřejmě také se s nastavením správných procesů pro dodržování předpisů v souvislosti s požadavky na konfliktními minerály.